Jak dbać o biżuterię srebrną?

with Brak komentarzy
srebrna podkowa
srebrna podkowa

 

Srebro, a więc i biżuteria wykonana z niego, ciemnieje po pewnym czasie. Uznałam, że warto o tym wspomnieć, bo jakiś czas temu natknęłam się na negatyw wystawiony sprzedawcy biżuterii, za to, że zakupiona biżuteria srebrna zrobiła się ciemna.

Dlaczego srebro robi się ciemne?

Ponieważ wchodzi w reakcję z powietrzem, tworząc na powierzchni tlenki, które właśnie dają taki efekt. Jeśli jednak twoja biżuteria srebrna nie ciemnieje, to może została pokryta warstwą rodu (rodowanie). Chroni ono naszą biżuterię przed utlenianiem. Ale uwaga! Część osób może reagować uczuleniem na rod. Ja właśnie tak mam. Skóra pod rodowanym kolczykiem swędzi mnie, a nawet czerwienieje i puchnie. W prosty sposób możesz sprawdzić, czy i Ciebie dotyczy ten problem. Idź po prosu do sklepu z biżuterią srebrną i przymierz jakiś rodowany kolczyk. W większości sklepów z biżuterią można przymierzać ją do woli. Ja osobiście tylko w jednym sklepie spotkałam się z odmową na prośbę przymierzenia kolczyków. Tłumaczono to względami higienicznymi.

Sposób pierwszy

OK. Teraz pierwszy sposób na spowolnienie procesu ciemnienia biżuterii srebrnej. Zasłyszany niedawno i wypróbowany. Wydaje się ciekawy, prosty i, co najważniejsze, skuteczny.

Otóż, do pojemnika, w którym przechowujesz biżuterię, włóż saszetkę silica gel. Ten sam, który często znajduje się w nowo kupionych butach. Od dziś nie wyrzucaj tych małych paczuszek, przydadzą się.

Po pewnym czasie trzeba te saszetki wysuszyć, gdyż przechwytują one wilgoć z powietrza i mogą przestać spełniać swoją funkcję ochronną. Jest na to jednak prosta rada. Wystarczy saszetki włożyć do piekarnia nastawionego na 50 st. C i pozostawić tam z lekko uchylonym drzwiczkami na ok. 20 min.

Fajny sposób? Mnie bardzo przypadł do gustu, więc się nim z Tobą dzielę.

Jeśli powyższy artykuł uważasz za ciekawy zostaw komentarz pod nim lub udostępnij na Facebook’u.

Aga Juchnicka

NEWSLETTER

Zapisz się na bezpłatny newsletter i odbierz 10% RABAT na pierwsze zakupy. W każdej chwili możesz się wypisać 🙂

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Zapisując się na ten newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, rabatach, promocjach w AJ butiQ. Możesz się z niego wypisać w każdej chwili.

Zostaw komentarz